Ennarts hälsa

Henrik Ennart

Henrik Ennart

syc3fce1

Det finns ett rakt samband mellan mängden tillsatt socker i maten och risken för hål i tänderna, visar en studie från University college London.

Konsumtion av socker är den helt dominerande orsaken till karies och samhällets kostnader för tandvården står för mellan fem och tio procent av de totala hälsovårdskostnaderna i industrialiserade länder, skriver forskarna i tidskriften BMC Public health. Deras data visar att kopplingen till hål i tänderna börjar redan från första grammet och sedan ökar i takt med intaget.

Forskare inom både nutrition och tandhälsa menar nu att  folkhälsomålet för mängden tillsatt socker bör sänkas till mindre än 3 procent av det totala energiintaget, även då fluor används. För ett barn fylls den dagsdosen redan av en kvarts burk Coca-Cola, eller andra drycker med tillsatt socker.

Hål i tänderna är den vanligaste icke smittsamma sjukdomen i världen som drabbar upp till 90 procent av alla skolbarn i länder med västerländska matvanor. Men den nya studien slår hål på myten att problemet enbart gäller barn. I verkligheten ackumuleras skadorna och de flesta nya hål uppstår hos vuxna och inte minst äldre personer. Nästan alla vuxna har något hål i tänderna.

Huvudförfattaren, professor emeritus Aubrey Sheiham, tar som exempel att bara 2 procent av befolkningen i Nigeria hade hål i tänderna så länge födan innehöll mindre än 2 gram socker per dag, vilket ska ställas emot USA där intaget ofta är 30 gånger högre och 92 procent av befolkningen har hål i tänderna.

Han menar att data från Japan är särskilt avslöjande. Där saknades socker nästan helt under och strax efter andra världskriget vilket ledde till en dramatisk nedgång av karies.

– Men sedan ökade det igen så snart Japan började importera socker.

Hälsodebatten kring socker har de senaste åren kommit att handla allt mer om diabetes och fetma medan frågan om karies hamnat i bakvattnet. Delvis beror detta på att användningen av fluor ansetts lösa den delen av sockerproblematiken. Den nya studien tyder på att stor fluoranvändning kan halvera men långt ifrån helt skydda ifrån karies.

För en vuxen med ett dagligt energibehov på 2000 kcal skulle 3-procentsmålet motsvara 15 gram tillsatt socker per dag eller 5 sockerbitar. För ett barn måste mängden halveras.

Världshälsoorganisationen WHO förklarade i våras att intaget av fritt tillsatt socker (monosackarider och disackarider) bör vara max 10 procent av det totala energiintaget, med tillägget att länder uppmanades att frivilligt sikta in sig på det lägre målet: 5 procent av energin.

Om bloggen


Välkommen till Henrik Ennarts blogg om hälsa!
Här skriver jag nyfiket om smått och stort som rör mat, hälsa och miljö.
Ny forskning och kommentarer till aktuella frågor mixas med vardagliga hälsotips.


Ambitionen med den här bloggen är att ställa obekväma frågor från ett fördomsfritt och ibland rätt irriterat konsumentperspektiv.
Jag har i många år skrivit om mat, medicin och hälsa i SvD och är även författare till böckerna "Döden i grytan" (med Mats-Eric Nilsson) och Åldrandets gåta.


Vill du att en speciell fråga ska uppmärksammas eller har förslag på vad jag ska berätta mer om?


Mejla till henrik.ennart@svd.se


/Hälsningar Henrik Ennart

Fler bloggar