Richard Öhrvall
Diagramkavalkaden börjar närma sig sitt slut. Turen har nu kommit till det näst minsta av de partier som valdes in i 2014 års riksdag: Folkpartiet. I 2014 års riksdagsval fick partiet 5,4 procent, vilket innebar en nedgång med 1,6 procentenheter i förhållande till 2010 års val. Det är vid sidan av 1998 års val det sämsta valresultatet för FP någonsin. I vårens EU-val gick det bättre – FP fick 9,9 procent av rösterna. Men även det innebar en nedgång, i 2009 års EU-val fick partiet 13,6 procent.
Om vi studerar valresultaten efter kommun framgår att FP gjorde bättre ifrån sig i EU-valet än i riksdagsvalet i samtliga 290 kommuner. Störst var skillnaden i Danderyd, 10,1 procentenheter. Danderyd är även FP:s starkaste fäste i både EU- och riksdagsvalet 2014, med ett stöd på 21,9 respektive 11,9 procent. Näst störst var skillnaden mellan de två valen i Marit Paulsens hemkommun, Malung-Sälen, där FP fick 9,9 procentenheter starkare stöd i EU-valet. FP:s svagaste fäste i båda valen är Strömsund, där partiet fick 2,5 procent i EU-valet och 1,1 procent i riksdagsvalet.
I nedanstående diagram illustreras Folkpartiets resultat i EU- och riksdagsvalet 2014 efter kommun. Varje prick i diagrammet motsvarar en kommun och prickar till höger om den diagonala linjen motsvarar kommuner där FP gjorde ett bättre resultat i riksdagsvalet än i EU-valet, och vice versa. Ju större horisontellt avstånd från linjen desto större förändring (för mer information se även det introducerande blogginlägget).
I diagrammet nedan redovisas på motsvarande sätt FP:s valresultat i riksdagsvalen 2010 och 2014 efter kommun. Som framgår av diagrammet backade FP i alla kommuner förutom tre: Danderyd, Lidingö och Haparanda. De två förstnämnda är även FP:s två starkaste kommuner 2014. Haparanda var den svagaste 2010, men den positionen har 2014 tagits över av Strömsund. Där fick FP bara 1,1 procent av rösterna 2014. Det starkaste fästet för FP 2010 var Landskrona. Men Landskrona är också den kommun där FP tappade mest i 2014 års val: -4,7 procentenheter.
Vi kan även ta analysen vidare till valdistriktsnivå. Ett valdistrikt är det område som tillhör en vallokal. Vanligtvis består ett valdistrikt av 800-1 200 personer. Totalt sett fanns det i 2010 års val 5 668 valdistrikt och 5 837 stycken i 2014 års val. Det finns ett distrikt där Folkpartiet inte fick några röster alls i 2014 års riksdagsval. Det är distriktet Kyrktåsjö-Norråker som ligger i Strömsund kommun. I 2391 eller 41 procent av valdistrikten fick FP 2014 under 4 procent av rösterna. Varken i 2010 eller 2014 års val fick FP över 20 procent i något valdistrikt. Alla övriga riksdagspartier nådde över den nivån i ett antal valdistrikt. FP:s starkaste fäste 2014 är distriktet ”Täby 15 N Ellagård, Åva” i Täby, där partiet fick 18,5 procent av rösterna.
I kartorna nedan illustreras Folkppartiets valresultat i riksdagsvalen 2010 och 2014 efter valdistrikt.I kartorna har jag delat in stödet för FP i klasser om 5 procentenheter, men med en viss justering så att den första klassen går upp till 4-procentspärren. Detta ger följande klassindelning: 0-4, 4-10, 10-15 och 15-20 procents stöd eller mer (för mer information om indelningen och kartorna se här).
Då FP har få starka fästen och de distrikt där FP är jämförelsevis starka ligger i huvudsak i större städer, blir följden att kartorna inte blir så färggranna.