Johan Lindberg
Nu har det kommit en ny vändning i gåtan om träskulpturen i Enskede!
Vi tar det från början:
1) Det började ju med Karl Sundholms mejl där han undrade om det fanns någon historia om detta konstverk som var karvat ur en trädstam på Sockenvägen vid gamla Enskede:
2) Anita Petterson, antikvarie på Stadsmuseet, hittade svaret. Nämligen att det var ”Kvinna på stam”. En dansk konstnär, Ole Barslund, utformade med sin motorsåg, en sittande kvinna och en mindre, liggande kvinna. Figurerna skapades i juli 1995.
3) Björn Embrén, trädspecialist på Trafikkontoret, berättade sedan att trädet av säkerhetsskäl tagits ner, efter 18 år platsen.
Nu till den nya vändningen. Häromdagen dök detta mejl upp från läsaren Arne Carlsgård: ”26 november 2013 skrev ni om gåtan Kvinna på stam i Enskede. Jag har också saknat denna kvinna och i dag gick jag till “brottsplatsen”, som nu är ett hål. Tycker nu att det kanske skulle vara intressant med en liten uppföljning, ty kvinnan är inte försvunnen, men har bytt plats, men vid samma vägkorsning (Sockenvägen/Källvägen). Hon återfinns nu tvärs över Sockenvägen på taket till en “transformatorstation”. Inte lika stiligt som förr, men hon finns. Någon kanske vet hur hon kom dit?”.
Och senare samma dag kom ett nytt mejl från Karl Sundholm: ”Nu har vi nog gjort en kulturell välgärning för staden! För några dagar sedan ställde någon, troligtvis kommunen upp den nedsågade träskulpturen på en närliggande nätstation. Man har också skruvat fast vingarna på damen i fråga lite”.
Tack för detta Arne och Karl. Jag kollade förstås upp med kommunen igen. Emma Sundström på Trafikkontoret svaret följande: ”Hej Johan, intressant att den kom tillbaka, vi kan dock inte svara på vem som satt dit den igen. Det kanske var trädfällarna som tyckte det var synd att slänga den”.
Inte heller trädspecialist Björn Embrén på Trafikkontoret vet hur skulpturen hamnade på sin nuvarande plats. Vet någon av er läsare? Mejla i så fall gärna till mittstockholm@svd.se.
Läs också gärna om Stadshusets historia via denna länk. Så här såg Stadshuset ut 1919:
Välkomna tillbaka på måndag då nästa Stockholmsgåta kommer!