Johan Lindberg
Nu är det dags för en ny ledtråd till det nya bilquizet här i bloggen. Den här kortfilmen är en häftig Stockholmsupplevelse oavsett om ni är bilfantaster eller inte. Uppdraget är att gissa rätt på tio bilar och tio Stockholmsmiljöer från 1963 och 1964. Ta en titt via denna länk eller klicka på bilden:
Foto: Spårvägsmuseet
Den nya ledtråden är att ni ska få ta del av lite läsarresonemang kring bilden ovan. Det är den som har förbryllat er läsare mest. Framför allt är det platsen som verkar svår. Här några exempel:
Sven Jonsson: ”Det måste vara på Södermalm. Men jag får inte riktigt ihop det”.
Sten Wennerström: ”Var bilden är tagen är ett mysterium. Kanske inte finns längre?”.
Hanna Karlsson: ”Sveavägen va?”
Det gäller alltså bild 8 i quizet som ni kan se via denna länk. De flesta av läsarna som gissat har inte svarat alls på den frågan.
Mejla gärna in din gissning till mittstockholm@svd.se. Numrera helt enkelt bilarna och Stockholmsmiljöerna från 1–10. Kan ni bara några av bilarna eller miljöerna är det förstås okej att mejla in gissningar på just dessa. Även denna gång kommer jag att utse en vinnare för bilarna, en vinnare för Stockholmsmiljöerna samt en för totalsegern! Ni har fram till 24 oktober på er – dagen efter kommer lösningen på Mitt Stockholm-bloggen.
Här kan ni förresten se bilquizet från i våras och via denna länk finns lösningen. Då handlade det ju enbart om amerikanare.
Du är också välkommen att klicka dig runt och besöka platserna för bloggens filmer och gåtor! Kanske finns det något som handlar om din favoritgata?