Louise Andrén Meiton
Idag kom ny statistik över de norska bostadspriserna. Februari visade en prisuppgång på 0,9 procent jämfört med januari, enligt intresseorganisationen EFF. Säsongsjusterat innebär det en ökning med 0,3 procent. (Priserna brukar stiga i februari – jämfört med till exempel juli)
Enligt statistiken ska priserna vara 1,1 procent lägre än för ett år sedan.
Swedbank First Securities chefsekonom Harald Magnus Andreassen säger till E24.no att februarisiffrorna var bättre än han hade väntat sig och att det tyder på att marknaden har stabiliserats.
Nu börjar också de mer pessimistiska bedömarna skriva ner sina prognoser över hur mycket de norska bostadspriserna bör falla. När jag intervjuade Nordeas norska chefsekonom Steinar Juel i Oslo nyligen trodde han på ett prisfall på 15 procent. Nu är bedömningen 10-15 procent.
Kanske kommer Norge att lyckas att mjuklanda bostadsmarknaden, just som centralbankschefen Øystein Olsen hoppas. Gissa om Anders Borg vore nyfiken på den norska modellen – Borg som vill se stillastående bostadspriser i Sverige i 10 år.