Johan Lindberg
Då är det dags för en ny ledtråd till veckans Stockholmsgåta. Den här veckan bygger gåtan på bilder som SvD-läsaren Jan Dock har tagit. Den leder fram till söndagens fjärde avsnitt i webb-tv-serien om Stockholm förr och nu.
Här är ju den andra bilden vi visade:
—
Och här är den första:
—
Nu ska ni få några fler läsargissningar:
Richard Jansson: ”Svaret på veckans gåta är Humlegården – kände igen trädet”.
Anna Jacobsson: ”Har det verkligen sett ut så i Stockholm? Ser ju som ”på landet”. Kanske är det möjligen på Djurgården?”
Elisabeth Torsner: ”Knepigt, men ovanför taket på bilden finns ett (kyrk)torn i bakgrunden som får mig att tro att vi är i innerstaden. Jag tror det är Kronprinsessan Lovisas Barnsjukhus på Kungsholmen, numera rivet för att ge plats till Polishögkvarteret”.
Erik Ahlin: ”Vibbarna säger Konradsberg”.
Sven Philip: ”Huvudsta slott”.
Erik Wallin: ”Hej hopp, bilden är från Humlegården”.
Henrik Deuschl: ”Drottningholm står vi på. Vy mot Drottningholmsvägen 1 Vy längs Drottningholmsvägen 2.
Ulla Wannbäck: ”Mycket vild gissning! Ser ut att vara från Djurgården (eken). Kan det vara Manillaskolan som skymtar bakom träden?”.
Staffan Fladvad: ”Jag tror att bilden föreställer en liten parksnutt mellan Torggatan, rödabergsgatan och solvändan”.
Sten Ericsson: ”Humlegården upp emot Karlavägen, där jag lekt som barn”.
Jan Wahlström: ”Gissar att bilden är tagen där Oxenstiernsgatan går och att man ser den nyligen nersågade s.k. TV-eken till vänster i bild. I bakgrunden borde det i så fall vara f.d. Svea Livgardets kasern som skymtar mot Linnégatan”.
Här är några gissningar från första dagen (då bara vinterbilden hade visats):
Rolf Karlsson: ”Jag tror att det kan vara Kungsträdgården”.
Chris Bylander: ”Svar: Tantolunden”.
Jakob Skwarski: ”Humlegården!”.
Laura Repo: ”Jag gissar vid Universitetet”.
Jan Stadigh: ”Jag tror bilden föreställer”Rosendals trädgård” på Djurgården… Kan man inte ana serveringsbyggnaden i bakgrunden?”.
Karl-Olov Fentorp: ”En vild gissning. Det skulle ju kunna vara Ulvsunda slott”.
Anne Wigart: ”Jag tror bilden i dagens SvD är Karlbergs slott”.
Mejla in ditt svar till mittstockholm@svd.se. Svaret kommer alltså på söndag här i bloggen.
Lycka till!
—
Har du själv någon plats eller företeelse som du tycker vi ska använda i bloggen? Mejla i så fall gärna in den till mittstockholm@svd.se.