Vasaloppet

Ingrid Kjellström

Ingrid Kjellström

Morgon på Ekerö. Äntligen vinter i Stockholm! Foto: privat.

Wow! Vad salig jag blev när jag öppnade dörren i morse och möttes av ett krispigt vitt landskap. Mäkta kallt, mjo, men jag och min pojkvän snörade på oss pjäxorna ordentligt i bilen innan vi gav oss ut i kylan och började åka skidor i Knalleborg på Ekerö. Där var spåren betydligt skarpare och stigningen mer rejäl än den på sjön Kottla där jag åkt på sistone. Först åkte vi på en slinga som gick bredvid skidbacken Ekebyhov. Där fanns tyvärr ett par genomslag på spåren och några utförslöpor som inte var anpassade för nybörjare, vilket min pojkvän är. Men han kämpade på bra! När spåret slöt upp med elljusspåret insåg vi genast vad vi gått miste om – för nu blev spåren riktigt bra.

Min pojkvän Jonas har ännu inte tröttnat på att bli coachad av mig på skidorna. Jag glädjer mig åt hans framsteg! Foto: privat.

På eftermiddagen åkte jag ytterligare 1,5 timme på egen hand på elljusspåret och gick ut stenhårt i början för att jag tyckte att det var så roligt med den varierande terrängen. Att staka på en sjö i all ära – men det bästa med längd enligt mig är att följa naturen och anpassa sin åkning efter terrängen. Jobba på med att diagonala uppför (tåa vallan!), glida nedför (måste öva på den där fartpositionen!) och staka på när det är flackt. När jag drog ner på tempot och njöt av omgivningen blev det riktigt bra! Längdskidåkning är kul!

Suddig bild, men idag var jag glad. Nästan 3 timmar på skidor – call it a day! Foto: privat.

Det blev tre timmar på skidor idag och ytterligare 1,5 timmes träning i Globen på ”The Nike Blast” ikväll. Jag hade tänkt att ta det lugnt på konventet, men det var lättare sagt än gjort när de som höll i klasserna och mina vänner var peppade som tusan. Imorgon kommer jag att få smaka på träningsvärk, men det har det varit värt!

Någon annan som spenderat helgen i skidspåret eller på The Nike Blast?

Om bloggen


Jag heter Ingrid Kjellström och ska åka mitt första Vasalopp/Öppet spår i år!
Att röra på mig utomhus har varit ett av mina största intressen under hela mitt 23-åriga liv. Däremot är jag ingen jätteerfaren skidåkare och ser fram emot de nio milen med skräckblandad förtjusning.
Här på bloggen kommer jag skriva om mina fram- och motgångar och om de lärdomar jag får på vägen mot startlinjen i Sälen den 26 februari.
När jag inte tränar inför Vasaloppet eller skriver om det pluggar jag till civilingenjör och driver sajten Womengineer.se.
Maila mig på ingridkj@kth.se om du vill komma i kontakt med mig.
Fler bloggar