Vasaloppet

Michael Öh

Michael Öh

Ett tio dagar långt träningsläger har startats idag. Jag hoppas att det kommer att göra succé för min sluttid och placering nästa söndag. Ett riktigt träningsläger är det i och för sig inte men lite åkning ska jag hinna med. Vi finns på plats under vasaloppsmässan fram till loppet och träffar prenumeranter, blivande prenumeranter och väldigt många andra trevliga personer. Kom gärna förbi vår monter och säg hej så bjuder vi på dagens SvD.

Bilden är tagen mellan uppsala och gävle och jag måste säga att Vägverket har gjort ett fantastiskt jobb med vägarna. Passa er för rondellen i Hofors, annars var vägarna både is- och snöfria ända upp till Mora

Det är ganska kallt i Mora. 23 minus i morse. Men det är på nedgång. Enligt prognos ska det vara runt 6 grader och sol på lördag när det är Tjejvasan. Det kommer att bli en härlig upplevelse för alla deltagare. Jag vet inte om det är fulltecknat eller inte, men finns det platser kvar och ni går och funderar på att åka. Tveka inte. Kom upp och kör!

För mig blir det Kortvasan i morgon. Tre mil i söndagens tävlingsspår. Prognosen säger runt tio minusgrader vilket borde var lungt för mig. Har pratat en del med personer som säljer handskar och lobsterhandskar ska vara de varmaste enligt dom. Ny info för mig. En lobsterhanska har tre fingrar så man kör två fingrar i varje hanskfinger. Ja, ni förstår…

Nu blir det att snacka valla med de som verkligen kan. Fick en bra kurs av Sauer i Harsa men nu är det upp till proffsen!

9 dagar kvar!

Om bloggen


Jag heter Ingrid Kjellström och ska åka mitt första Vasalopp/Öppet spår i år!
Att röra på mig utomhus har varit ett av mina största intressen under hela mitt 23-åriga liv. Däremot är jag ingen jätteerfaren skidåkare och ser fram emot de nio milen med skräckblandad förtjusning.
Här på bloggen kommer jag skriva om mina fram- och motgångar och om de lärdomar jag får på vägen mot startlinjen i Sälen den 26 februari.
När jag inte tränar inför Vasaloppet eller skriver om det pluggar jag till civilingenjör och driver sajten Womengineer.se.
Maila mig på ingridkj@kth.se om du vill komma i kontakt med mig.
Fler bloggar