Säkerhetsrådet

Mats Johansson

Mats Johansson

Han är Putins fiende nummer ett. Hur länge får han leva?

Det började bra för kommunistättlingen Bill Browder. Livet och karriären inleddes med fin utbildning och spännande finansjobb, först i USA och sedan i östra Europa under transitionen från Sovjetdiktatur till västdemokrati, från plan till marknad. Sedan blev det kärvare när han mötte den speciella form av verklighet som kallas Ryssland.

Om öden och äventyr i detta land berättar han i halvmemoaren Red Notice som utkom tidigare i år och snabbt tog plats på bästsäljarlistorna i USA och Storbritannien, där han bor. Häromdagen kom den på svenska, Mitt krig mot Putin, utgiven av Albert Bonnier och översatt av Margareta Eklöf. Vid lanseringen på Bonniers Nedre Manilla var det en lycklig författare som just kommen från Oslo kunde berätta att ”Hollywood” intresserat sig för dramat som tänkbar politisk thriller.

Lyckan grumlades dock av sorgen över mordet på vännen Boris Nemtsov. Mene tekel.

För den som vill veta hur gangsterväldet i vår stora granne har utvecklats är Browders skildring en guldgruva. En stor del av storyn är känd för den som velat ta del av mordet på juristen Sergej Magnitskij, som arbetade för Browder och hans ryska investeringsfond Hermitage till dess att han slogs ihjäl av vakter i ett fängelse 2009 efter att ha avslöjat en av de stora företagsstölderna under Putinregimen, utförd av uppsatta män och kvinnor i staten som gått ostraffade.

Fallet blev tack vare Browders uthålliga insatser snabbt internationellt uppmärksammat och lede till sanktionslagstiftning i USA och EU-sanktioner mot de ansvariga. I Sverige togs fallet upp i riksdagen och ett 50-tal ledamöter från sju partier uppmanade regeringen att agera inom EU och Europarådet, vars parlamentariska församling tillsatte rapportörer som i allt bekräftade Browders bild av skandalen och fördömde Kremls agerande.

I boken ligger värdet inte främst i bilden av det enskilda fallet utan än mer i den större bild som tecknas av affärsverksamhetens förändring, från rövarekonomi oundviklig i ett system utan rättsstat till ett samhälle där korruption är själva systemet.

En talande episod är Browders första möte med företrädare för det företag i vilket han hade gjort sin första stora ryska investering och blir lurad av en av Putins närmaste män. Det gäller 87 miljoner dollar och nervositeten i konfrontationen är påfallande, när en representant för den senare meddelar den upprörde Browder att man lurat honom avsiktligt och denne påpekar att det är olagligt: ”Det här är Ryssland. Tror du att vi bryr oss om sånt?” Av detta ska läsaren förstå att det inte bara handlar om pengar utan också om en rysk inställning att det gäller att vinna mot utlänningar, särskilt sådana som är svaga nog att lita på överenskommelser, avtal, heder och moral. Redan då bestämde sig Browder för att ta sig an oligarkernas välde, för säkerhets skull omgiven av en pluton säkerhetsmän i pansarbilar.

Det blev en livslång kamp som pågår för fullt, har kostat liv och kommer att få ett blodigt slut, oavsett utgång. Browder lyckades utnyttja systemet till egen fördel och blev en av världens rikaste män innan han tvingades lämna landet. Nu ägnar han resten av sin tid och förmögenhet åt att bekämpa putinismen politiskt, men frågan är hur länge Putin låter honom hållas.

Han är en modig man, Bill, läs hans bok.

MATS JOHANSSON

Lästips! Aftonbladet Kultur har givetvis fördömt Browder med en nedlåtande recension av Martin Aagård. En mer normal anmälan återfinns i Dagens Nyheter. Söndagens intervju med Anna Hedenmo i Agenda är sevärd (startar efter 33 minuter), liksom Peter Anderssons i EFN.

Om gästbloggen



Säkerhetsrådet är en gästblogg hos SvD Ledare och en mötesplats för försvars- och utrikespolitiskt intresserade. Utgångspunkten är att Sverige står inför nya prövningar av militär förmåga och politisk vilja.

Redaktörer är Claes Arvidsson, gästledarskribent och författare, och Mats Johansson, tidigare pol chefredaktör och nu ledarkolumnist, ordförande i tankesmedjan Frivärld.

Förutom egna kommentarer svarar de för urvalet av inbjudna gästskribenter.
Fler bloggar