Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

I lördagens tidning skrev jag om den pågående cykeltrenden. Tyvärr läggs inte alla artiklar ut på nätet, så den kommer här.

Cykeltrenden omfamnas av modebranschen – och även hos traditionella sportmärken flyttas fokus från snabbt till snyggt. SvD:s Sofia Hedström uppmärksammar en ihållande motionstrend.

Numera är det möjligt att matcha handväskan med styret. Modehus som Chanel, Hermés och Fendi har alla tagit fram logotyp-märkta cyklar med hisnande prislappar. Och marknaden för dyra modecyklar verkar långt ifrån mättad. Marc Jacobs ex Lorenzo Martone har precis lanserat cykelmärket Martone Cycling, som omfamnats av några av världens mest trendkänsliga inköpare, däribland Colette i Paris – som i somras passade på att fira Tour de Frances hundraårsjubileum med skyltfönster inspirerade av loppet.
Om jag måste välja en trend som kommer att stanna kvar under hela 2010-talet blir det utan tvekan motionsmode. Nu när musik inte lämnar samma avtryck som tidigare har sporter blivit samtidens subkulturer. Numera är det med våra idrottsvanor som vi signalerar vilka vi är. Hälsan har blivit högstatus – och dessutom är estetiken enkel att integrera i en klädkollektion. Det är därför vi sett både våtdräktsklänningar och motocross-jackor på catwalken. Det är dock just cykelkulturen som blir ihållande. Tack vare sin mångsidighet – från pendlande finansmän i vindtäta kavajer till kepsklädda hipster på hemmagjorda hojar – och långa tradition med såväl lycralager som bloomers finns det mycket att sondera bland. Och just nu fördjupas den här motionstrenden. Sportkitsch får sällskap av funktionsplagg och allt fler modehus inleder samarbeten med cykelbutiker som Heritagé Paris och Brick Lane Bikes i London för att öka sin trovärdighet.
Det trampas även alltmer på bild. Hjärnorna bakom några av världens största reklamkampanjer har sett till att deras privata cyklar fått fungera som accessoarer. Exempelvis bestämde sig fotografen Juergen Teller för att cykeln han färdats på till fotograferingen för Marc Jacobs vårkampanj skulle vara med i bild. Även duon Inez van Lamsweerde och Vinoodh Matadin har låtit sina silverhästar synas, då i höstkampanjen för Miu Miu. Modevärldens mest kända cyklande fotograf är annars Bill Cunningham, som i årtionden synts cyklandes på bild i New York Times.
Motionsmodet präglar modehus såväl som kedjor. H&M lanserade tidigare i år en kollektion med trampvänliga kläder och Levi’s fortsätter med specialkollektionen Commuter – pendlare – som bland annat innehåller jeans med rem för cykellås. En av hjärnorna bakom projektet är Alexander Valdman, som påminner om att modet på gatan har blandats med sport sedan 80-talet, men då dominerade basket – under 2010-talet är det uthållighetssporter som fått en framträdande roll. Valdman har tagit ännu ett steg in i sportvärlden och jobbar numera som designchef för Giro, ett märke är specialiserat på accessoarer för cykel och snowboard. Där har han utvecklat en moderiktig klädkollektion för just cyklister.
– Cykelvärlden är väldigt autentisk och tradition är viktigt. Allt har alltid designats för att se snabbt ut, men det jag vill komma bort från är att det ska se ut som att man tävlar när man är ute med vänner och cyklar.
Lycrakläderna – de som i Sverige blivit synonymt med memils och härskarcyklister – kommer enligt Valdman fortsätta att vara oumbärliga för traditionalister och för de som tävlingstrampar. Lycran är ett oslagbart material för lopp, men den tajta dräkten börjar få sällskap av andra silhuetter när allt fler människor vill signalera att de tillhör subkulturen cyklister. Enligt Valdman påverkas hans design av en ändrad attityd hos en ny generation entusiaster.
– När jag cyklar vill jag inte konkurrera med mina vänner. Jag tror vi är en hel generation med män som generellt tävlar mindre. För oss är frihet viktigare än att vinna.
Utmärkande för 2010-talets cykeltrend är också att kvinnor tar plats. Både Giro och märket Rapha lanserar exempelvis sina första kollektioner för kvinnor i år. Sky Yaeger – en pionjär som designat tusentals cyklar åt Bianchi – menar att även de mest konservativa cykelmärkena tvingats till förändring till följd av den accelererande motionstrenden.
– Många cykelföretag har stora egon och det handlade länge bara om vem som vann Tour De France. Nu påverkas alla av att cykling blivit mode. Tidigare var fokus transport, hälsa eller snabbhet – nu är även stil en faktor.
Sky Yaeger har enligt egen utsago tjugonio cyklar i sitt garage och behöver snart göra plats för fler. Numera tar hon fram cyklar åt det hyllade märket Shinola som tillverkar alla sina tvåhjulingar i Detroit och säljer dem i såväl cykelaffärer som modebutiker.
Parallellt med detta börjar allt fler storstäder utrustas med cykelbanor. I Europa har man sedan länge tagit cykeln till jobbet, men i länder som USA och Mexico är nutidens växande cykelkultur revolutionerande. Det ironiska är att även om New York aspirerar på att bli lika trampvänligt som pionjärerna Amsterdam och Köpenhamn så är det inom stilområdet som staden har lyckats ta täten. Brooklynkepsen – en tygkeps med siluetten av Brooklyn Bridge samt stadsdelen skrivet på skärmen – har exempelvis blivit synonymt med motionerande hipsters världen över. Enligt fotografen Sam Polcer, som just nu jobbar på en bok om stilmedvetna cyklister i New York, är det framförallt de senaste fem åren som staden fått ett utpräglat cykelmode – om än varierat.
– På sätt och vis har cykeln i sig blivit en accessoar, och även om fenomenet irriterar en del hardcore-cyklister så tror jag att även människor som börjar cykla av ytliga skäl blir fast.
I en tid då motionsvanor är mode får handväskan och klockan sällskap och jag tror att vi bara sett början när det gäller cykelns potential som statussymbol. Modecyklarna kommer att fortsätta lanseras – enligt säkra källor ska exempelvis Marc Jacobs tillverka en i bambu lagom till sin Kina-satsning – och den som ägnar tid åt att leta runt på Hemnet märker att cykeln blivit en vanlig väggdekoration. Även om få människor skaffar sig lika många cyklar som Sky Yaeger kan jag konstatera att den största förändringen på 2010-talet blir att vi äger minst två.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar