Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Det finns många faktorer som indikerar att jag är tillbaka i New York, men en oundviklig är alla mustascher och skägg (speciellt i Williamsburg där det är ont om renrakade män). Visst har Sverige numera en partiledare med karaktäristisk mustasch och visst har Sverige också haft en skäggtrend, men här verkar den vara odödlig. När jag för några veckor sedan intervjuade Mark Greif som är författare till What was the hipster frågade jag honom om skäggen och han hittade en rad förklaringar. Det började med att hipstern försökte se ut som sin pappa som var ung på 70-talet (välkänt skäggdecennium), men sen ville han indikera att han inte var någon bortskämd medelklasskille och började då klä sig som om han jobbade på fabrik eller körde långtradare (stereotyper med skägg). För två år sedan gjorde Anna Schori och jag en fotografering i Williamsburg som handlade om flirten med arbetarklassen. Tyvärr hittar jag inte länken här på SvD, men här är en bild på konstnären George E Ohr som säkert inspirerat åtskilliga hipsters i kvarteret.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar