Sofia Hedström
Med sin höstkollektion ansluter sig nu Stella McCartney till skaran av designers som för stunden inte kan få nog av prickar. I London hyllade exempelvis David Koma den japanska konstnären Yoyoi Kusama som gjort sig känd för att täcka väggar och vegetation med mönstret medan hypade Louise Gray dekorerade vippiga kjolar och eleganta boots med cirklar. I New York visade Marc Jacobs, Diane Von Furstenberg och Rodarte upp prickiga plagg. Enligt Laura Mulleavy på Rodarte hatar hennes syster/designpartner prickar i alla former, men precis som de flesta av oss gav hon inte upp när hon bestämt sig för att övertyga sitt syskon.
-Jag lurade både henne och designteamet och sa till alla vi jobbar med att min syster börjat älska prickar så hon tvingades ge med sig, sa Laura Mulleavy när jag träffade henne under modeveckan.
En av mina före detta pojkvänner sa alltid att det bara är tokiga människor som bär prickigt. Han har fortfarande fel, men jag ser fram emot en galet prickig höst.
Stella McCartney
Rodarte