Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Skandalen kring Diors chefsdesigner John Galliano fortsätter. Stjärndesignern är nu inte bara rasist utan även Hitlerälskare. The Sun har publicerat en video där designern hävdar att han älskar Hitler och alla utom italienska Vogue gör allt för att inte bli sammankopplade med galningen Galliano. Det finns inte en chans att han kommer att få behålla jobbet på Dior och jag undrar om hans eget modehus kommer att överleva skandalen. Stjärnorna på Oscarsgalan ville inte bära modehusets klänningar och Natalie Portman ska exempelvis ha bytt ut sin Diorklänning mot en från Rodarte när skandalen blev känd. De enda som kan ses som framtida kunder är nynazister, men de har knappast gjort sig kända för att klä sig i kreationer från franska modehus. Se delar av den omtalade videon här.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar