Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

För några månader sedan skrev jag om hur allt fler designers ger upp partylivet så att de ska kunna skulptera sina kroppar som superstjärnor, däribland Marc Jacobs som inte gjort någon hemlighet av att han är träningsnarkoman och stolt över sin nya kropp. Min massör Francesco har berättat åtskilliga historier om Marc Jacobs kroppskryt exempelvis om hur han brukar promenerar runt halvnaken på gymmet med spända muskler, men nu är det inte längre bara den exklusiva skaran av Manhattanbor som har medlemskort på samma gym som Marc Jacobs som får se honom i bara mässingen. Superdesignern med superkroppen har nämligen bestämt sig för att ligga naken på silverpapper i kampanjen för herrparfymen Bang och kommer nog sätta press på både på vanliga soffpotatisar och lata designers.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar