Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

För två veckor sedan började trendmedvetna tjejer på tunnelbanan och designkompisar plötsligt snacka om Polyvore. Kanske berodde det på att The New Yorker nyligen ägnat fem och en halvsida åt fenomenet eller på att över sex miljoner människor numera besöker sidan varje månad. Polyvore är ett socialt nätverk som gör det möjligt för sina användare att klippa ut bilder från annonser, tidningar och kampanjer och använda dem i trendcollage. Trion Pasha Sadri, Guangwei Yuan och Jianing Hu, som alla har en bakgrund på Yahoo, ligger bakom Polyvore som låter som en kreativ lösning för fashionistor med för mycket fritid, men som egentligen är en modemaskin som registrerar vad vi klädkonsumenter vill ha och som samlar på sig ovärderlig information för branschen. För mig är Polyvore mest av allt ett meningslöst tidsfördriv och jag undrar vilka vuxna kvinnor som idag hade så mycket tid över att de tyckte att det är givande att ägna delar av den åt att klippa och klistra för ett markandsundersökningsföretag.

Polyvores mest populära collage

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar