Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Det är sällan modeeliten är lyrisk, men Alber Elbaz som är chefsdesigner på Lanvin lyckades med konststycket att skapa en kollektion som både är bärbar och entusiasmerar svårflirtade moderedaktörer. Innan visningen berättade Alber Elbaz att han velat skapa en realistisk kollektion som reflekterar samhället. Han berättade att det tidigare varit aningen för skulpterat och konstruerat ”jag vill inte jobba som en arkitekt, jag sysslar med kläder inte hus”. Här kommer några backstagebilder, men mer Alber Elbaz samt en intervju med Vivianne Westwood kommer jag att försöka lägga upp så fort jag får en ledig minut över.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar