Sofia Hedström
Vecka 49 borde utses till den officiella underklädesveckan. I tisdags visade nämligen Sonia Rykiel och H&M upp sin underklädeskollektion på Grand Palais i Paris samtidigt som Victoria Secrets årliga show visades på TV. Båda visningarna handlar självklart mer om marknadsföring än trosor.
Den amerikanska klädjätten markerade än en gång att de arrangerar världens största och mest påkostade modevisning, modellen Marisa Miller bar bland annat en diamantprydd behå värd 3 miljoner dollar och supergruppen Black Eyed Peas uppträdde. H&M och Sonia Rykiel hade klätt modellerna i underkläderna som faktiskt når butikerna, men den sagoinspirerade dekoren var mer imponerande och modeeliten pratade om årets fest. När jag fick en pratstund med Jean Paul Gaultier efteråt sa han till och med att det var den bästa visningen han någonsin varit på. Vem som vinner underklädeskampen tror jag beror på var i världen man befinner sig. I USA pratas det självklart mer om Victoria Secret, medan det i Europa är Sonia Rykiel och H&M som syns på bloggarna.
En annan underhållande underklädesnyhet är att butikskedjan XOXO anställt modeller som strippar i sin flaggskeppsbutik i New York. De som stannar och glor är inte helt överraskande medelålders män