Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Samarbeten i modevärlden har idag blivit så vanligt att få reagerar. Det har därför blivit marknadsföringen som urskiljer om ett samarbete går obemärkt förbi eller skapar moderiktig masshysteri. H&M:s senaste samarbetspartner är Sonia Rykiel, men de har även tagit hjälp av Paris i sin marknadsföring och kvällens event på pompösa Grand Palais handlade lika mycket om modets huvudstad som om modelegenden själv. Ett sagolikt Paris hade byggts upp för pressen där modellerna flöt fram på flak runt ett förminskat Eiffeltorn. Det serverades creps, macarons och champagne och underhållningen stod bland annat några burlesqueartister för. Kollektionen var maximerad med allt som kännetecknar Sonia Rykiel; stickat, ränder och sexiga snitt. Men det som kommer att bli effekten av den påkostade visningen är i första hand inte försäljningen, utan att H&M har sammankopplat sig själva med modets huvudstad. Jag lyckades få en pratstund med både Jean Paul Gaultier och Sonia själv, men mer om det i veckan.

Eiffeltornet var i centrum.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar