Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Både min hjärna och min kropp lider av sviterna efter gårdagens maraton så därför går det inte att blogga om något annat än den minst sagt intressanta upplevelsen. New York Marathon är världens största mara och eftersom jag precis som alla andra löpare tvingades spendera många timmar på startområdet var det omöjligt att inte betrakta modet. Vita rymddräkter var en vanlig syn, medan stödstrumpstajts som klämmer åt musklerna plagget som alla pratade om.

Väl inne i fållan som ledde upp till starten på Verrazano bridge kastade alla löpare av sig överdragkläderna och för första gången i mitt liv fick jag gå på ett underlag bestående av mjukisbyxor och luvtröjor. Mycket intressant.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar