Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Peter Crawfurd, Shirts My Way

Danska Shirts My Way är ett nystartat nätföretag som erbjuder skräddarsydda skjortor i ett oändligt antal olika versioner som kunden själv väljer med hjälp av några snabba klick. Shirts My Way är även samhällsengagerade och ger sedan i mars borta en skjorta varje vecka till någon som är arbetslös och behöver se proper ut på en anställningsintervju.

Mode just nu:
Vad som slår mig är filmen Bruno. Men om vi ska titta på design så ser vi att många letar efter en sober, men unik look på skjortor just nu och att olikfärgade knapphål, kragar och manschetter är populärt.

Vilken är veckas bästa klädsel?
Mina beiga manchesterbyxor från UNIQLO och en skräddarsydd skjorta från Shirts My Way som jag designat via websidan som är vit med svarta knappar och knapphål samt har en stor svart krage.

Vilken är veckans låt för dig?
Bonnie Bailey – Even After (erics beach mix)

Vilken är veckans måltid så här långt?
Grisfötter med ris och grönsaker…jag är i Kina just nu.

Vad är veckans stora överraskning?
Kommer inte på något.

Vem eller vad har inspirerat dig mest den här veckan?
StevePavlina.com – en mentor som ger väldigt intressant vägledning i livet.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar