Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

Vårens stora trend är utan tvekan de avklippta jeansshortsen. Style.com bloggade nyligen om svårigheterna att hitta det perfekta exemplaret, medan sveriges modebloggare har kastat kläderna på sina senaste bylinebilder (här och här).

Det är ingen tillfällighet att jeansshortsen dyker upp just nu. Du kan köpa ett par splitter nya, men trenden handlar framförallt om att på egen hand förädla något som redan finns i garderoben. Denim är, för de flesta, ingen bristvara och många modekonsumenter mår bra av att ta vara på överskottet istället för att shoppa nytt. Varför de måste klippas av så nära rumpan? Kroppen är extra viktig i kristider och resultatet från alla gymtimmar måste visas upp, men självexponering är även en trend i sig bland oss som tillhör generation Y.

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här
Fler bloggar