Petra Månström
En arla julimorgon 2014. Här är jag yrvaken och på väg till starten av Swissalpine Marathon, några hundra meter från hotellet i Davos där vi bodde. Foto: Fredrik Schenholm.
Är du anmäld till ett ultralopp i år? Kanske Swissalpine Marathon, UltraVasan eller något helt annat? På Maratonbloggen och på lite andra ställen finns en hel del viktig information att hämta, som kan hjälpa dig att förbereda dig inför din utmaning. Här kommer några tips:
Enligt Jonas Buud bjöd 2014 års upplaga av Swissalpine Marathon på det bistraste vädret och tuffaste bansträckningen i loppets historia. Foto: Fredrik Schenholm.
Avrundar det här inlägget med de sista raderna i mitt blogginlägg om Swissalpine Marathon:
”Jag ser Vaillant Arena och målområdet närma sig. Nu är det dags att gå all in. Med glädjetårar som sprutar lägger jag in sista växeln och spurtar i mål med armarna i skyn. Bara att ha tagit sig i mål är en seger för mig, tiden är mindre viktig. Jag har vunnit över mig själv och många, många negativa tankar. Jag har klarat något jag aldrig trodde var möjligt. Jag är (bergs)ultra och det känns galet härligt!”
Stort lycka till med dina förberedelser – och loppet!