Andres Lokko

Andres Lokko

Andres Lokko
YouTube Preview Image

LONDON Varje gång jag går ut genom köksdörren till trädgården är känslan densamma som den där första chocken när flygplansdörren öppnas vid valfri charterdestination. En nästan overklig känsla när det imorgon är oktober.

Ändå ska jag promenera in till stan. Supreme-butiken ska äntligen besökas, nya Free & Easy köpas på Japan Centre, det ska provas några par skor i Dover Street Markets källare, Barrafina ska få sent eftermiddagsbesök och så Central Line tillbaka till Vue Cinema i Shepherds Bush för att till slut få se The Story Of Lover’s Rock samt, vilket sitter långt inne att erkänna, försöka hinna hem till andra avsnittet av An Idiot Abroad2 som redan visat sig vara vida, vida överlägsen den första säsongens kroniskt ricky gervaiska hyenaskrattande.

Och på söndag avsätts jag med största sannolikhet som styreleseordförande för Svenska Rockjournalistförbundet. Men det får vi säkert skäl att återkomma till strax.

Fler bloggar