Harry Amster
Såg att Åke Gerhard har dött, mannen som var med och startade skivbolaget Olga där Hep Stars gav ut sina skivor. Han var också deras manager. När det gick bra för gruppen kommersiellt funkade det inte lika bra med ekonomin. En av rubrikerna i kvällspressen på 60-talet löd: ”Hep Stars överger sin upptäckare!”
Det var just managern Åke Gerhard gruppen övergav för att de var missnöjda över
utlandslanseringen. Skattesmällar drabbade gruppen ett par gånger. När jag intervjuade Benny Andersson 1995 om Hep Stars berättade han att Åke Gerhard varit jätteviktig för honom.
– Det var ingen som betalade någon skatt. Åke Gerhard var ständigt på oss och sa att vi måste sortera upp våra affärer. Han var ett bra stöd men tyvärr lyssnade ingen på honom. Han betydde mycket för mig.
Förutom Hep Stars sysslade Åke Gerhard med massor av schlager och skrev många vinnarlåtar. Han vann Melodifestivalen med Augustin (Brita Borg) 1959, Alla andra får varann (Östen Warnerbring) 1960 och Sol och vår (Inger Berggren) 1962. Han skrev också Tunna skivor, Hej systrar, hej bröder, och Alexander.
Kolla in Sol och vår med Inger Berggren från Eurovision song contest 1962 nedan. Eller HÄR.