Harry Amster

FOTO: Scanpix The Funk Brothers trummis Uriel Jones, Duke Fakir i The Four Tops och saxofonisten Gil Bridges i Rare Earth den 12 januari i år.
Uriel jones, en av de svängigaste trummisarna någonsin, avled på tisdagen i en hjärtattack, 74 år gammal. Han spelade tillsammans med studiomusikerna i Funk Brothers på mängder av soulhits som Cloud nine och I can’t get next to you med Temptations, I heard it through the grapevine med Marvin Gaye och For once in my life med Stevie Wonder.
Precis som Motowns grundare Berry Gordy var Uriel en misslyckad boxare och en av centralfigurerna i filmen Standing in the shadows of Motown, filmen som beskrev Funk Brothers som ett band som ”spelat på flera listettor än Beatles, Elvis, Rolling Stones och Beach Boys fick ihop tillsammans”.