Tv- och populärkultursbloggen

Harry Amster

Harry Amster


FOTO: Scanpix Nu slutar jag, säger Morrissey

Idag står det i NME att albumaktuella Morrissey hotar med att sluta göra musik i framtiden. Vem bryr sig, höll jag på att säga. Men framförallt allt, när ska alla dessa världsberömda artister lägga av med detta infantila hot som ändå aldrig hålls. Förr eller senare (oftast förr) är de tillbaka och ska göra en ny platta, turné, comeback eller något annat. Den senaste tiden har Led Zeppelin spelat igen, Sex Pistols återförenas då och då, Blur är på gång och det pratas om Stone Roses, Kinks, Specials, Grateful Dead, Allman Brothers etc
Det är helt okej att återförenas. Problemet är bara när banden lägger av och säger att nu är det över. Ingen tror ju på det. Som när Jay-Z sa att han inte skulle göra fler skivor för ett par år sedan. Men det har han gjort. Fortfarande är det bara Abba och Beatles som hållit sitt löfte. Och Abba skulle ju mycket väk klara det med originalmedlemmarna. Men som Björn Ulvaeus sa när jag träffade honom 2007 och frågade varför de tackat nej till en miljard kronor för en återföreningsturné:
– Jag tänkte på hur det skulle kännas att gå in hundra kvällar under ett år till en publik som är så i gasen och kommer att bli besvikna efteråt. Vi har åldrats, energin finns inte kvar och ingen kan hoppa omkring på högtalarna. Fyra sömniga personer där framme som sjunger de gamla låtarna. Vad gör det med mig som människa, funderade jag över, svarade Björn Ulvaeus.
Morrissey pratar i NME om att han redan kanske sagt nog med sin musik. Det har han säkert men han är tillbaka vilket år som helst.

Fler bloggar