Tv- och populärkultursbloggen

Harry Amster

Harry Amster


FOTO: TV4 Alice var bäst igen!

Loulou röstades bort trots att hon ryckte upp sig idag. Sämst var Lars med en konstig Cabaretversion av Abba. Gillade inte heller operaversionen av Waterloo som Robin Eriksson drog eller Sepidehs forcerade Dancing Queen. Kevin och Alice var överlägset bäst ikväll.
Värst är att nu börjar tittarnas idiotiska jakt på att rösta ut tjejer. Tre tjejer satt löst idag: Loulou, Sepideh och Anna B. Fullständigt korkat att rösta ut Loulou och hur kan Anna B med den fina rösten sitta löst? Än en gång, tittarna har makten men de kan inte förvalta den.

Så var kvällen:

Tredje delfinalen och en av nio ska bort. Yazmina åkte förra veckan och idag blir det….ja, vi får se vad som händer när deltagarna ger sig på Abba. Mest skrik fick förstås Johan Palm vid introduktionen. Loulou Lamotte startade med S.O.S och hade laddat med mycket smink, en glass och sitt hesa skratt. Dessutom var hon inte barfota idag. Hon gjorde en lite soulig version men ändå alldeles för lik originalet, rösten var betydligt bättre än förra veckan. Juryn hyfsat nöjd.
Singer/songwritern Lars Eriksson och Abba, går det ihop? Han valde Money money money. Klädd som en gentleman i hög hatt och sminkad runt ögonen sjöng han med sprucken röst. Kanske hade han tittat för många gånger på Cabaret…det blev liksom för mycket. Jury-Anders hoppades det var sista gången Lars sjöng en Abba-låt och jury-Laila konstaterade att Lars var en riktig galning.
Favoriten Alice Svensson sjöng Lay all your love on me och jag bara smälter. Igen. Trots att hon sa att hon var nervös som en “galen get”. Juryn var också begeistrad och som det är nu så ska Alice ta hem hela tävlingen.
Robin Eriksson sjöng tråklåten Waterloo med sin hårdrocksröst som tangerade opera. Nja, så där, tycker jag men juryn var strange enough full av superlativer.
Anna Bergendahl kastade sig över Mamma Mia, ville släppa på kontrollen och vara creepy. Om hon lyckades? Hon verkade i alla fall tycka det roligt. Tyvärr var det inte så creepy men hon har en av årets bästa röster. Jury-Andreas och jury-Laila höll med mig.
Kevin Borg är fortfarande en av de självklara idolerna i år och sjöng om att han ville ha en man efter midnatt. Han sjunger som han aldrig gjort annat och det känns som jag skrivit det förut. Killen är briljant även om det blir för mycket tänder och leenden ibland. Ett par Michael Jackson-moves fick han också till. Juryn överväldigad.
Robin Bengtssons Does your mother know var en osäker version. Efter Kevin lät hans röst amatörmässig men ändå tyckte juryn att det var flera kliv framåt. Konstigt.
Johan Palm siktade högt med The winner takes it all. Fansen skrek och Johan hade målat naglarna röda. Värsta målbrottsrösten men han sitter kvar men det skrikstödet, charmen och utstrålningen.
Sepideh Vaziri testade Dancing Queen. hon har tappat de senaste gångerna, tror att hon helt enkelt tar i för mycket. Sitter nog löst ikväll. Falskt och skrikigt, sa jury-Laila.

Fler bloggar