Tv- och populärkultursbloggen

Harry Amster

Harry Amster

I Happy together sjunger The Turtles i refrängen något som antingen är den sannaste kärleksförklaringen någonsin eller klyschornas klyscha: ”I can’t see me lovin’ nobody but you for all my life/When you’re with me baby the skies will be blue for all my life.” Turtles karriär startade 1963 med gruppen The Nightriders i Los Angeles där
sångaren Howard Kaylan och Mark Volman (den större av dem) sjöng surflåtar. De bytte namn till The Crossfires men fick inga hits för det.
När Beatles blåste genom världen lät pojkarna håret växa och låtsades vara engelsmän. Dags för ett namnbyte som verkade ha kommit till genom att någon stoppat in bokstäver i en krossanläggning: The Tyrtles. Snabbt ändrade de namnet till The Turtles och bytte stil till folkrock. Precis som The Byrds tog de en Dylan-låt – It Ain’t Me Babe – och fick en stor hit. Uppföljarna Let Me Be och You Baby gick inte lika bra men visade vilka enormt duktiga sångare Kaylan och Volman var. Stämsången satt perfekt och den ljusa rösten blev kännemärket.
Kompositören till dessa mindre hits var P F Sloan som också gav Eve Of Destruction till grabbarna (den som Barry McGuire besegrade världen med). I sann rock’n’roll-anda tackade de nej. Många år senare spelade de in låten som sin sista single men den lyckades bara ta sig upp till plats 100 på USA-listan.
1967 slog det till ordentligt med Happy Together och USA-ettan var given. För att inte tala om Kvällstoppen. På Tio i topp blev det bara en sjätteplacering. Andra hits var She’d Rather Be With Me, Can I Get To Know You Better och You Showed Me, som skrevs av Gene Clark och Roger McGuinn i Byrds. Den låg på listorna även 1991 med hiphop-gruppen Salt’n’Pepa. Skivbolaget pressade på och ville ha fler hits. Turtles gjorde parodin Elenore med den osannolika strofen ”You’re my pride and heart etcetera”.
1969 inbjöds gruppen till Vita huset där de roade sig med att snorta kokain på Abraham Lincolns skrivbord. Ray Davies i Kinks kallades in som producent samma år. Turtlesoup blev resultatet men den var rätt urvattnad och gruppen splittrades 1970. Volman och Kaylan miste rätten till gruppnamnet och kallade sig istället lite
krångligt för The Phlorescent Leech & Eddie, som snart förkortades till Flo & Eddie. Eftersom många av Turtles låtar var helt galna är det inte så förvånande att Flo & Eddie slog sig ihop med Frank Zappa & Mothers Of Invention. Mellan 1970 och 1972 medverkade de på albumen Chunga’s Revenge, Fillmore East – June 1971 (med
en liveversion av Happy Together), Just Another Band From LA, Playground Psychotics och i filmen 200 Motels.
Sedan kom fyra Flo & Eddie-album som hette sådant som Illegal, Immoral And Fattening. Men den bisarra mixen av satir, humor och vanliga popsånger gick publiken spårlöst förbi. De gjorde radioshower, producerade en tecknad film med namnet Dirty Duck (ja, den handlar om det du tror) och sjöng bakgrundstämmor på Hot love och Metal Guru med T. Rex och Hungry Heart med Bruce Springsteen. Farbröderna turnerar fortfarande runt USA och för ett antal år sedan gjorde de en reggaeplatta och den gick lika bra som de fyra andra plattorna – inte alls.
I en ny intervju i tidningen Uncut säger Mark Volman att gruppen inte hade begåvats med vackra ansikten: ”Vi överlevde för att vi gjorde fantastisk musik, bra val och kompletterade vår egen musik genom att introducera duktiga låtskrivare.” En av dem var Judee Sill som skrev låtar för 35 dollar i veckan på Turtles musikförlag Blimp Music. Lyssna förresten gärna på hennes två första plattor Judee Sill och Heart food.

Fler bloggar