Tv- och populärkultursbloggen

Harry Amster

Harry Amster

Hon börjar bli tjatig, Charlotte Perrelli. Innan Hero kom in i hennes liv hade hon vid flera tillfällen kläckt ur sig att hon inte ska ställa upp i Melodifestivalen igen. När jag nyligen frågade henne varför hon ändrat sig, sade hon:
– Jag trodde aldrig att jag skulle vara med igen för jag hade bestämt mig och är en envis människa. Men passionen vann över logiken och nu kände jag plötsligt att jag var helt knockad av låten.
Nu är det dags igen. I Aftonbladet säger hon ”Jag vill inte åka ut och representera Sverige igen”. Dessutom tvivlar hon på att någon annan vill göra det heller. Orden ”dålig förlorare ” får en helt ny innebörd. Det gick helt åt skogen för Perrelli, Europa gillade inte låten och nu mullras det lite varstans att Sverige borde hoppa av. Ja, men gör det. Frågan är varför Luuk ska åka runt nästa år med sin Melodifestival om Sverige ändå inte ska vara med. Nu blir det ju ändå inte så för det finns nog massor av artister och låtskrivare som vill vara med. Och jag hoppas att Perrelli håller sitt löfte att aldrig ställa upp igen.

Fler bloggar