Dick Harrison
Att Irak är ett gammalt kungadöme är ingen hemlighet, men vem är idag legitim tronpretendent till tronen i Bagdad? Frågan aktualiserades av gårdagens blogg om den kinesiske tronpretendenten.
Den irakiske tronpretendenten, som även är pretendent till tronen i Syrien, heter Raad bin Zeid – son till Zeid och sonson till Husayn av Hijaz. Han föddes i Berlin år 1936 och tillhör det hashemitiska huset, som idag är regerande kungahus i Jordanien. När Faisal II, den siste kungen av Irak (hittills), dödades i en statskupp år 1958 ärvde prins Zeid tronrättigheterna, och vid faderns död 1970 blev Raad pretendent till tronerna i Damaskus och Bagdad. Att Raad även är syrisk tronpretendent beror på att Zeid under en tid var påtänkt som syrisk kung efter första världskriget, en plan som dock aldrig realiserades på grund av franskt motstånd. Faktum är att Zeids bror Faisal (sedermera irakisk kung) regerade som syrisk kung mellan mars och juli 1920.
Prins Raad har utbildats i Storbritannien och levt en stor del av sitt liv utanför arabvärlden, men sedan flera år tillbaka bor han i Jordanien, där hans kungliga status är officiellt erkänd. För svenskt vidkommande är det intressant att notera att hans fru (sedan 1963) Margaretha (officiellt Majda Raad) är svenska. Paret har fem barn. (Jag hade faktiskt äran att besöka dem i Amman för några år sedan, som medlem i en svensk delegation för främjandet av kulturturism.)
Det bör påpekas att Raad inte är den ende pretendenten till tronen i Bagdad. Det hashemitiska kungahuset är stort, och det finns fler kandidater. Den mest kände är Ali bin al-Husayn, som leder ett rojalistiskt parti i Irak. Enligt hävdvunna tronföljdsregler är dock Raad den främste pretendenten.