Karin Henriksson
NEWPORT NEWS Två goda vänner som startade sajten Isidewith.com för att erbjuda bakgrundsinformation om valet har satt ihop följande quiz:
http://www.isidewith.com/presidential-election-quiz
Nästan 5 miljoner har deltagit, uppger de, så testa själv om dina åsikter stämmer överens med demokraten Barack Obama eller republikanen Mitt Romney.
————
Och, apropå val, ni kära läsare som uppskattar SvD har chansen att visa det… En av mina favoritkolleger, Jonas Fröberg i Näringslivsredaktionen, och jag har utsetts till finalister i tidningen Resumés journalisttävling Guldkrattan. På sant amerikanskt vis mobiliserar jag: ”I’m asking for your vote” (eller: Vote early. Vote often). Så om ni har en stund över och tror på vikten av seriös utrikesbevakning och en framtid för dagspressen:
http://www.resume.se/nyheter/media/2012/11/01/de-kan-vinna-guldkrattan/
———–
Är ”on the campaign trail”.
Fick syn på den här affischen i en näröppetbutik på landsbygden i Virginia.
Expediten berättade att folk brukar välja olika muggar olika dagar för att ingen ska kunna misstänka var de står politiskt. Själv hade hon inte bestämt sig. Hon tillhör alltså gruppen ”undecideds”. Och, jodå, hon har studerat de olika kandidaternas program. Men när tänker du bestämma dig och vad är det som kommer att avgöra? frågade jag.
– Det får jag se på tisdag, skrattade hon.
Det ska fan vara opinionsmätare (eller kandidat…) tänkte jag.