Hedvig von Mentzer
Det råder på sina håll full fajt inom skönhetsindustrin och en del tar fram det tunga artilleriet.
LipGloss Bitch, en av Sveriges äldsta skönhethetsbloggar, har blivit kontaktad av OPI, den amerikanska nagellackstillverkaren, vars lack är trendsättande och vars namn ofta är finurliga och humoristiska. Humorn sträcker sig dock inte längre än etiketterna. LipGloss Bitch la för en dryg vecka sedan ut bilder på företagets nya Burlesquekollektion, som släpps lagom till Christina Aguilerafilmen med samma namn. För ett par dagar sedan fick hon brev från OPI:s jurister med krav på att omedelbart plocka bort dessa.
Det pekar på problemet med upphovsrätt och informationskontroll. Många bloggare har för lite kunskap om vad som gäller och lägger naivt upp allt med tanken att ”all publicitet är bra publicitet” för skönhetsföretagen.
LipGloss Bitch är, enligt min uppfattning, inte en av dessa. Helena, som ligger bakom sajten, skriver i en kommentar på sin blogg: ”Jag emotsätter mig inte att de begär att de plockas bort, som jag skrev så hade jag uppenbarligen missförstått bilderna och källan som godkända och officiella. Det jag ifrågasätter är metoderna man använder sig av.”
Att hota med rättsliga åtgärder är säkert synnerligen effektivt, men att ta till så grova medel med en gång väcker ingen sympati eller vinner pr-poäng. Jag har kontaktat OPI:s svenska presskontakt, men har ännu inte fått något svar.
En stämning åt motsatt håll har drabbat Sephora, som säljer israeliska Ahava-produkter. Enligt Cosmetics Design drar nu den palestinska människorättsorganisationen CAPJPO-EuroPalestine den franska skönhetskedjan inför rätta för att sälja produkter som produceras på den av Israel ockuperade Västbanken. Ockupationen, menar CAPJPO-EuroPalestine, är ett krigsbrott och genom att sin försäljning av produkterna stöder Sephora en olaglig verksamhet.
Protester och bojkotter av Ahava (hebreiska för kärlek, förresten) har tidigare organiserats, senast i Paris förra veckan.