SVD Offert - Bästa sättet att få offerter.

Få offerter från tusentals kvalitetssäkrade företag - snabbt, enkelt och tryggt.

POPULÄRAST  JUST  NU:

SvD i samarbete med

Ett snyggt slut

Efter tre roliga år på svd.se och nästan fyra i papperstidningen är det dags att säga hejdå, eller snarare au revoir. I maj går jag tillbaka till ELLE och håller ställningarna när min kära kollega Carin Hellman ägnar sig åt sin kommande produktion, så att säga. På elle.se kommer jag också att blogga och så kan ni förstås följa mig på Twitter.

Vill du nå mig för att boka föreläsningar, tipsa om spännande nyheter, fråga om bästa parfymen att spela krocket i eller bara prata skönhet i allmänhet når du mig fortfarande på adressen där nere till höger eller hedvig/snabela/vonmentzer/punkt/se.

Foto: Anna Huerta Makeup: Mia Högfeldt

Skönhet är så mycket, men det är inte en mall, inte måsten (ja, förutom solskydd då) eller begränsningar.  Skönhet handlar om att vara sinnlig, att njuta och att nyfiket upptäcka och utforska färger, former, dofter, ytor och konsistenser. Det handlar om att göra det bästa av det man har och att ha kul medan man gör det.  Som den fantastiske frisören och store tatuerade skotten Malcolm Edwards sa när jag träffade honom häromdagen:

“If you have a big arse, learn to shake it well.”


Ingen skakade som Marilyn Monroe i I hetaste laget

Så skaka, skaka och ha skoj, så ses vi snart igen!

Tack för den här tiden!

Hedvig

  • Anonym

    Just det ..en ”Blekt Victoria”..!
    Den knallröda från igår kväll den var däremot riktigt stunning..både i färgen o modellen!!!

  • Anonym

    Lycka till med ditt nygamla uppdrag.

  • Anonym

    Tack själv och lycka till på nya vägen! Hoppas att det dyker upp nån på SvD som kan fylla din plats (tänker mest på papperstidiningen, på nätet kommer man ju så lätt åt allt, ska fortsätta att följa dina parfymtips på ny plats).
    Med vänliga hälsningar från Ms_Xx som äntligen äntligen har köpt Byredos Gypsy Water, långtida favorit, på tiden att den fick bo i mitt badrumsskåp! Nästa får bli en Lutens eller Goutal… eller kanske en Creed…

  • Anonym

    Tack Janne!

    Ms_Xx, tyvärr kommer det inte att vara någon skönhet i tidningen framöver – förutom lite gästspel från min sida. Du får läsa ELLE i papperform och på nätet istället ;-)
    Och tack för alla dina glada tillrop och kloka kommentarer! Jag är ledsen att jag inte svarat på allt, men du kan alltid maila mig och så ska jag ta upp en del på ELLE-bloggen framöver.

     

blog comments powered by Disqus