Hedvig von Mentzer
1966 släpptes Edmond Roudnitskas legendariska skapelse Eau Sauvage för Christian Dior. Nu nylanseras doften i en serie hudvårdsprodukter med bland annat rakkräm och duschtvål.
Jag vill gilla den. Jag vill verkligen, verkligen det (flaskan! den banbrytande kombinationen! parfymören!). Och visst är den är ett mästerverk, men tyvärr känns den daterad. Lite för mycket farfar, lite för lite fashion för att jag skulle ge den till min man.
På samma sätt som jag har svårt att förlika mig med Joy, känner jag att det här är en doft jag får nöja mig med att beundra rent intellektuellt, med sin eleganta bergamott, sin luftiga, lysande hedione (för första gången använd i så hög dos i just Eau Sauvage) och svala lavendel.