Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Bryr mig inte särskilt mycket om hästar eller idrottsevenemang – med undantag för Kentucky Derby.

I år är det 141:a gången för anrika galopptävlingen på Churchill Downs i Louisville i Kentucky. Tv-uppladdningen är nästan lika levande som om man hade befunnit sig på plats, vilket jag kan intyga eftersom jag faktiskt rapporterade därifrån en gång i SvD. Det är prat med jockeyer, det är nervösa tränare, det är färgstarka ägare, det är porträtt av favorithästarna, det är hattar och det är bourbon – eller närmare bestämt Mint Juleps.

Över 100000 sådana drinkar kommer att serveras under derbyhelgen. Officiella märket Woodford Reserve tappar en specialflaska varje år. Här mitt reportage i SvD Näringsliv om renässansen för amerikansk whisky, Kentucky Bourbon Trail och ”the master distiller” bakom Woodford. Och här lite olika drinkrecept.

o

Startfältet består av 20 hästar. Favorittippade: American Pharoah, Dortmund och Frosted. Sänds i NBC. Trolig starttid 18:24 eller 00:24 svensk tid. Mer bakgrund, även om Triple Crown, på svenska Wikipedia.

o

Uppdatering: American Pharaoah (det finns visst något skäl till felstavningen) segrade i vad som också kallas idrottens två snabbaste minuter.

pWeFMI9

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar