Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Firandet av Elvis Presleys 80-årsdag pågår för fullt på Graceland, irl och på sajten.

Massor av – kvinnor – är online med gratulationer och ledsna ”Still miss ELVIS.”

Priscilla Presley berättade om evenemangen i NBC:s Today Show (länk) och tidningen Wall Street Journal (här) skildrade andra ställen dit man kan åka för att ta del av Elvis egna upplevelser, till exempel Elvis Honeymoon Hideaway i Palm Springs i Kalifornien.

En nyhet värd att nämna är nyutgåvan av Peter Guralnicks biografi i två delar, i e-version med intervjuer. Här en intervju med Guralnick där han bl a talar om filmplaner och arbetet med en biografi om Sam Phillips som grundade Sun Records.

8c41af551dc990615d4c5e7327b50ce9aaa23940e43ff71a3b16f63dfdfefa96

o

Jag besökte Graceland i Memphis för några år sedan. Klart sevärt. Men skulle ändå rekommendera att ta vägen om Tupelo i Mississippi och det lilla vita huset där han föddes den 8 januari 1935.

440px-Elvis'_birthplace_Tupelo,_MS_2007

 

 

 

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar