Karin Henriksson
WASHINGTON En dryg vecka har gått sedan mellanårsvalet. Nu presenterar opinionsinstitutet Pew en enkät som visar att knappt hälften, 48 procent, är nöjda efter den republikanska segern. 38 procent säger att de är missnöjda.
Det är ungefär samma reaktioner som efter mellanårsvalet 2010 (länk till sammanfattningen här). Intressant att notera är 44 procent säger att de instämmer i de republikanska politikernas planer, 42 procent säger att de inte gör det. Kolla grafiken och jämför med 1994 – det var då kongressmannen Newt Gingrich lockade väljare med sitt Kontrakt med Amerika.
o
David Wessel på Brookings Institution förklarar varför folk är nedstämda trots den lägre arbetslösheten (läs hela här). Det tar alltid tid innan allmänheten märker av förbättringar i ekonomin, men värre är att Wessel instämmer med andra bedömare som börjat tala om en längre period av stagnerande tillväxt och löner – som kommer att påverka politiken, politiker och väljare framöver.
o
Och, återstår att se om president Barack Obama får något erkännande för vad som hänt nu på sistone. Till exempel att skicka CIA-chefen för att hämta fängslade amerikaner och komma överens med Kina om omfattande utsläppsbegränsningar.