Karin Henriksson
HOT SPRINGS Det ryker om källvattnet. Sticker ner handen i fontänen – ja, det är varmt, 62 grader. Och det är det vattnet som brusar i de två badhus som fortfarande är i bruk på Bathhouse Row.
Staden Hot Springs i Arkansas är inte lika bortglömd som under den verkliga nedgångsperioden på 1980- och 90-talen, men miljöerna torde tilltala alla som gillar bedagad lyx.
Det är belagt att indianerna badade i de varma källorna redan på 1700-talet och sedan utforskade franska pälsjägare regionen som sedan ingick i köpet av Louisiana-territoriet 1803. Ett större område med både varmt och kallt källvatten togs över av den federala statsmakten på 1830-talet och några årtionden senare började badhus uppföras. Så småningom omtalades staden som The American Spa och folk vallfärdade hit för att de trodde på vattnets hälsobringande egenskaper eller för att skämma bort sig med bad och massage.
Ett av badhusen, Quapaw, rustades upp häromåret och förutom bassängerna finns ett modernt spa inrett. Rekommenderas (vågar inte säga säkert, men gissar att ett spapaket här är billigare än på många håll i världen och dessutom får man känslan att vattnet lindrar eventuella krämpor). Därtill finns Buckstaff som haft öppet sedan 1912.
Numera är det National Park Service som ansvarar för Bathhouse Row.
Och, som jag nämnde i en blogg häromdagen, var det i Hot Springs som expresidenten Bill Clinton växte upp.