Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Det brukar framgå av Mest-läst-statistiken här på svd.se att artiklar med negativa omdömen om USA är populära.

Men detta är en positiv rapport om något som i allmänhet fungerar mycket bra. Nämligen brandkåren som även sköter ambulansutryckningar.

Vår närmaste brandstation ligger tvärs över gatan (ja, det kan bli hög ljudvolym i vardagsrummet). Den öppnades nyligen efter en omfattande renovering och i helgen var det dags för öppet hus. Varmkorv, hamburgare (av kalkon, dock), läsk, tårta, clowner, ballonger och vänlig och välinformerad personal som svarar på frågor från stora och små.

tårta-photo

photo-brandkåren

Det hela kallas ”community outreach” och man kan stöta på liknande evenemang överallt i USA, ibland för att samla in pengar till frivilligbrandkårer.

För egen del har jag bara varit föremål för brandkårens insatser en gång när jag hade fastnat i en hiss under ett strömavbrott efter ett häftigt åskväder. Det dröjde inte länge förrän en jättestor brandbil körde fram till motelldörrarna. Brandmännen hade med sig en lång nyckel och kunde snabbt rädda mig och en annan olycksalig gäst som jag lärt känna rätt väl vid det laget. Det är tänkbart att brandchefen bannade motelldirektören för att receptionisten inte visste var motellets egen hissnyckel fanns. Jag behövde inte betala för den natten…

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar