Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Presidenthustrun Michelle Obama som varit pådrivande i kampen mot barnfetman tar ton gentemot republikanska partiblocket i kongressen.

Där förbereds förslag om att dels ändra på vilka livsmedel som ska rekommenderas till kvinnor med småbarn som får bidrag; dels låta skolor slippa kraven i en lag från 2010 om att mer frukt och grönsaker måste ingå i skolmåltiderna.

– Vi har sett framsteg. Tiotals miljoner ungar får bättre mat i skolan, fler familjer gör mer medvetna val när de lagar och handlar mat… den sjukliga övervikten (obesity) har till sist börjat minska bland våra minsta barn, skriver Michelle Obama i denna debattartikel i New York Times.

Republikaner hävdar att federala statsmakten inte ska bestämma vad barnen äter och att riktlinjerna inneburit ett slöseri med skattebetalarnas pengar – eftersom skolbarnen vägrar äta det som serveras nu.

Michelle Obamas kampanj heter Let’s move.

o

Debatten fortsätter efter Barack Obamas utrikespolitiska tal på onsdagen (mitt perspektiv här och här utskrift av talet) och som väntat var de flesta inte särskilt imponerade efteråt. Många analytiker konstaterade att han försöker vidga vad utrikespolitik egentligen är och att han bara återspeglar tröttheten efter snart 13 år i dyra krig. Ta del av tankesmedjan Brookings experters reaktioner här.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar