Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Ett par som förbereder sig för en semesterresa till Stockholm genom att titta på Ingmar Bergman-filmer – låter som upplagt för drama och det är just vad det är.

Pjäsen Stockholm av brittiska Bryony Lavery har just haft premiär på Broadway. ”Definitivt värd” att se, enligt New York Times teaterkritiker Ben Brantley som uppger att de energiska rollinnehavarna Christina Bennett Lind och Richard Saudek talar ”pseudosvenska”. Kati och Todd platsar i grälande Ibsen-Strindberg-O’Neill-gänget, anser Brantley.

59E59 Theaters (till 26 mars).

o

Den andra pjäsen man borde se om man nu vore på väg till New York (vilket inte jag är) heter All the Way. Bryan Cranston får strålande recensioner för sitt trovärdiga porträtt av den sammansatte presidenten Lyndon B Johnson. Flera som kände LBJ närvarade på själva premiären och är oerhört imponerade av Robert Schenkkans pjäs, framgår det i denna blogg i Washington Post. Exmedarbetaren Joe Califano fastslår att LBJ skulle älskat att figurera på Broadway, men också kalla till sig Cranston efteråt för att ge honom lite handgripliga tips.

o

Här i Washington får vi roa oss med utställningen av Garry Winogrands bilder på National Gallery of Art. Men som framgår nedan är det inte dåligt det heller:

Surveying Winogrand’s career from its inception in 1950 to his death in 1984, this exhibition is divided into three sections: “Down from the Bronx” presents photographs made in New York City from 1950 through 1971; “A Student of America” includes work from the same period made mostly outside New York; and “Boom and Bust” shows photographs taken largely in Texas and Los Angeles from 1971 until his death.

Winogrand_069

 

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar