Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON De svenska övergreppen mot mänskliga rättigheterna bestod mestadels av diskriminering och våld mot etniska och religiösa minoriteter, konstaterar amerikanska UD i sin årliga rapport Country Reports on Human Rights Practices.

Katalogen fortsätter sedan:

– även om rättsväsendet fungerade smidigt i övrigt utsattes en hög andel internerade som väntar på rättegång för långvarig isolering och hade begränsad tillgång till brev och motion.

– rapporter om onödigt övervåld från polis, trafficking med kvinnor och barn, diskriminering av handikappade samt fusk med löner till utländska bärplockare.

– antalet fall av antisemitism ökade, från 194 till 221 mellan 2011 och 2012. Malmö nämns särskilt, bl a för att Simon Wiesenthal-centrets varning består.

– diskrimineringsombudsmannen fick in färre anmälningar 2012 än 2011 men ”diskriminering och våld mot arabiska och somaliska invandrare samt romer förblev ett problem”. Skånepolisens databas över romer, liksom regeringens insatser för att förbättra romernas situation, tas upp i ett längre avsnitt.

–  främlingsfientliga brott, ofta relaterade till nynazister eller white-power-grupper utreddes av polis, siffran för antalet människor som är aktiva i sådana sammanhang anges till 1500.

Uppgifterna gäller 2012.

State Departments sajt om rapporten, med utrikesminister Kerrys uttalande samt Facebook-konferens på fredagen, här.

Hela kapitlet om Sverige här.

När jag tagit upp den här rapporten tidigare har en och annan undrat var man får veta hur det står till i USA. Ingår förstås inte i uppdraget till UD från kongressen… men man kan alltid botanisera på Human Rights Watch och Amnesty International, om bl a isolering i supermaxfängelserna och Guantanamofångarna som ännu inte åtalats.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar