Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Lokal och global – för bara tio år sedan var begreppen varandras motsatser. Men inte längre, sa ambassadör Björn Lyrvall om nya temat ”Going glocal” i House of Sweden.

Det handlar om att hitta lokala möjligheter i globaliseringen inom handel, klimatet, hållbarhet och utveckling, enligt programförklaringen om detta årslånga tema som också ska inbegripa en äkta ”road trip” för ambassaden. Döpt till Sweden on the Road.

Utöver skämtteckningar och konstverk om klimatet av Love Antell, Magnus Bard, Riber Hansson, Helena Lindholm och Karin Sunvisson innehåller utställningen exempel på mode och uppfinningar som engångstoaletter.

Vidare en Värmlandsspecial, Stories to be Told. En berättelse – i fantastiskt fina foton – handlar om von Echstedtska gården som byggdes 1762-64. Värd en omväg för amerikanska dollarturister, kanske. En modell fanns att beskåda:

photo 3

Gästerna på invigningen bjöds på specialiteter som skagenröra, semlor och prinsessbakelser i miniformat.

photo 2

 

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar