Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Det har varit fem massiva utrotningsperioder i historien – nu pågår en ödesdiger sjätte. I regi av oss människor.

Det är temat i Elizabeth Kolberts nya bok The Sixth Extinction som är obligatorisk läsning för alla som är intresserade av naturen och klimatet.

9780805092998_custom-ce72d9f30660107dc01a119cafb41a38ac7afe31-s2-c85

– Amfibier har den tvivelaktiga äran att vara världens mest hotade djur. Men fler är på väg mot utrotning: en tredjedel av alla korallrev, en tredjedel av alla färskvattenmollusker, en tredjedel av alla hajar och rockor, en fjärdedel alla däggdjur, en femtedel av alla reptiler och en sjättedel av alla fåglar.

Elizabeth Kolbert är skribent på veckotidningen The New Yorker och har i många år följt klimatförändringarna. Intervju här, från radions NPR. I helgen recenserades hennes bok i New York Times bokbilaga av förre vicepresidenten Al Gore, här. Han var förstås var mycket uppskattande. Oklanderlig research, välskriven, lättförståeligt om tidigare utrotningar, menar han. Wall Street Journal lät Rupert Darwall läsa och han slutar sin recension med att ”oavsett om man håller med om slutsatserna eller inte” är boken tankeväckande.

Och, apropå New York Times, var en av tisdagens förstasidesnyheter att en hedgefondmiljardär, Tom Steyer, planerar att avsätta 100 miljoner dollar i årets kongressvalrörelse. Hans NextGen Climate kan bli en kraft som mäter sig med bröderna Kochs påtryckningsgrupper, enligt tidningen.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar