Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Politikerbiografier står inte så högt i kurs. Ofta utslätade spökskrivna hafsverk med ett oändligt personregister – för att ingen ska känna sig trampad på tårna.

Men Scott Walker, republikansk guvernör i Wisconsin, får god kritik för sin Unintimidated (författad med hjälp av krönikören Marc Thiessen).

9781595231079L

– Om tillräckligt många väljare läser Walkers verklighetsbaserade thriller kommer det – kanske – att göra honom till en ledande republikansk kandidat inför presidentvalet 2016, skrev George Will i Washington Post nyligen (här) om hur Walker gick segrande ur en bitter kamp med de offentliganställda vintern 2011.

Ett huvudbudskap från Walker är att nästa presidentkandidat måste ha praktisk erfarenhet utanför Washington. Alltså kommer inte senatorerna Rand Paul, Marco Rubio eller Ted Cruz i fråga. Han upprepade detta i ett frukostmöte (video här) med Christian Science Monitor:

– I hela Amerika märks att folk vill ha en outsider.

Och han sa också att partiet komma ifrån stämpeln ”partiet som säger nej” och att han och några kolleger varit framgångsrika just för att de fått saker uträttade.

Men Daily Caller meddelade (artikel här) att facket AFSCME manat medlemmarna att lägga ut usla recensioner på Amazon.

Om Walkers chanser? Han ingår förvisso i ett starkt startfält på republikanska sidan, har ”good hair” men är kanske lite kort i rocken och Wisconsin en ganska obetydlig delstat i Mellanvästern med homogen befolkning – och han kan inte peka på att ha vunnit i en demokratisk stat med stora minoritetsgrupper, som guvernörskollegan Chris Christie i New Jersey.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar