Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON En av Barack Obamas närmaste rådgivare, David Axelrod, har haft sin mustasch i över 40 år, berättade han i morse.

Nu erbjöd han sig att raka av den – i direktsändning i Morning Joe i MSNBC – om Obama förlorar någon av delstaterna Michigan, Minnesota eller Pennsylvania.

Och värden, Joe Scarborough, republikansk ex-kongressman, gick för sin del med på att odla mustasch ifall Obama vinner Florida och/eller North Carolina.

Orkanen Sandy har föralldel överskuggat valrörelsen men nu när vinden mojnat drar pundit-maskineriet ingång igen. Bara fem dagar kvar och bägge sidor och deras hejaklackar låter, nästan, lika segervissa.

Här en prognos om en Mitt Romney-seger, ”Sweet Mitt-ory”, och här, en om en Obama-seger, helt enkelt för att han har, som man säger, fler vägar till strecket 270 elektorer.

I tidningen häromdagen (länk här) hade vi en genomgång på temat Jakten på väljarna. Ett av modeorden är ”microtargeting” och den som varit inne i ett kampanjkontor vet att möblemanget kommer från typ Myrorna men också att där står ett batteri skinande nya stora datorer som nördiga typer hukar över. Samhällsprogrammet Frontline har just visat en special, The Digital Campaign, om hur microtargeting går till, med förklaring av hur cookies ger ledtrådar. Värt att titta på för alla som är v-e-r-k-l-i-g-t intresserade av det senaste i valsammanhang.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar