Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON I år fyller postorderföretaget L L Bean, grundat av Leon Leonwood Bean, 100 år. Det luktade väl mycket textreklam att skriva om det förut men nu finns en annan vinkel – smart produktplacering.

Firman med högkvarter i Maine förser nämligen reportrarna och meteorologerna i The Weather Channel med regnställ. Just nu rätt mycket exponering, inte minst av veteranen Jim Cantore (en rapport från idag här) som syns i rutan så snart det drar ihop sig till någon sorts väderdramatik och det är ju ofta i USA.

AdAge passade på att göra denna intervju med Cantore i veckan:

– Jag befinner mig helst minst två meter över havet och jag gillar inte att stå under skyskrapor utan skyddshjälm, sa han, som faktiskt förutspådde att Sandy skulle bli så ödesdiger.

L L Bean är inte lika glassiga som Patagonia (här mitt porträtt av grundaren Yvon Chouinard i somras) eller ens North Face men de står för präktig kvalitet och exakta storlekar. Själv drog jag fram mina klassiska ”hunting boots” när jag skulle ut i regnet efter Sandy. Om dem sägs att L L Bean designade dem när han kom hem med blöta och kalla fötter efter en jakttur.

Apropå hyllningar så var det annars New York-borgmästaren Mike Bloombergs dövtolk som fick beröm för sin insats på presskonferensen.

YouTube Preview Image

Och, med upplysningar i kommentarsfältet om hur viktiga ansiktsuttrycken är för att understryka budskap.

I övrigt: lugnet har infunnit sig igen i Washington. Mitt favoritträd står kvar.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar