Henrikssons USA

Karin Henriksson

Karin Henriksson

WASHINGTON Entusiasmen inför Mitt Romney var ju måttlig i många konservativa led – och nu skickar Redstate.com (med brasklappen att avsändaren är Senate Conservatives Fund) ut en appell från Tea party-senatorn Jim DeMint med rubriken ”It’s the Senate, stupid”:

– As we head down the home stretch of the most important election in our lifetime, my challenge to you is this: keep your focus on electing true conservatives to the U.S. Senate. These Senate races aren’t getting the same media attention as the presidential race, but they’re no less important.

Ett tecken på att flykten från Romney börjat? Och, att krutet ska satsas på senatskampanjerna? Troligen inte, och, OBS, ingen utom de allra mest inbitna demokraterna påstår att valet redan är avgjort. Men i flödet dominerar läckor inifrån Romney-kampanjen, fler mätningar i swing-stater med övertag för Obama, mer bulletiner om ny strategi sammanfattad i Politico-rubriken ”Mer Mitt” – och med konstaterandena om att en tredagars bussturné i Ohio (eventuellt med parhästen Paul Ryan) i nästa vecka verkar vara lite desperat efter ryktena om väl många repetitioner inför första debatten och väl många kampanjuppehåll för att ordna fundraisers i Utah.

Tid över? Knappa då in colbertnation.com och kolla in de senaste vassa sketcherna (som den där han i hög hatt kallar till sig betjänten för att få in lite räkor att kasta åt de 47 procenten). Det är inte bara Stephen Colbert som skämtar om Romney, utan David Letterman, Jimmy Fallon etc. – eller, med andra ord, aldrig bra att bistå tv-komiker med storpublik med stoff.

Här i stan kunde man snappa åt sig ett ex av Washington Examiner, med en granskning av Barack Obama, The Obama You Didn’t Know. Men, ursäkta, del 1, ”A Childhood of privilege, not hardship”, blir bara fel med tanke på motståndaren. Den som med egna ögon skådat flerfamiljsfastigheten i Honolulu vid en trafikerad stadsgata där Obama tillbringade sina tonår – i en trerummare med morföräldrarna – måste invända att ordet ”privilegierad” måtte ha fått en ny innebörd och man undrar vad som i så fall  kännetecknar uppväxtförhållandena för George H W Bush, Al Gore, George W Bush och Mitt Romney. Det förtar trovärdigheten i exempelvis avsnitt 6, om de fattiga som Obama sägs ha lämnat efter sig i slummen.

Om bloggen

Karin Henriksson är SvD:s korrespondent i Washington sedan 1992.

Dessförinnan arbetade hon på många olika redaktioner i Stockholm samt i Bryssel och frilansade från USA åren 1987-92.
Det bästa med USA-jobbet är variationen, tycker Karin, med allt från stora världsnyheter till små kulturhändelser. Den som är intresserad av samhälle och politik kan inte önska sig något bättre än att bo i supermaktens huvudstad.


Utöver jobbet ägnar sig Karin åt litteratur, film, matlagning och uppskattar särskilt mångfalden och den vidunderliga naturen i USA.

Karin Henriksson har skrivit fyra böcker:
Jag kan inte sova (2007)
USA - så funkar det (2008)
En droppe svart blod (2013)
Reagan - En kontroversiell ikon (2015)

Bloggen handlar om presidentvalet, om debatten, om sakfrågorna, om väljarna och om knäppa saker som ständigt poppar upp i amerikansk politik.

Fler bloggar