Johanna Garå
Det kryllar av före detta fotbollsspelare/tränare här i Sydafrika, varav de flesta jobbar som experter på tv så man springer lätt på dem på mediacentren.
Gareth Southgate (ex-England) har jag sett flera gånger på Soccer City, på Ellis Park senast köade Iván Zamorano (ex-Chile) för att köpa cappuccino och efter Spanien–Portugal i Kapstaden gjorde Luis Aragonés (ex-Spanien) och Stan Collymore (ex-Ulrika Jonsson) entré i skrivarstugan.
På Loftus Versfield i Pretoria delade jag en hamburgare med Marcel Desailly (ex-Frankrike).
Igår fick jag dock träffa en av de riktigt stora fotbollsspelarna genom tiderna. På morgonen fick jag en fråga som besvarades på en nanosekund:
– Vill du följa med hem till Mario Kempes på argentinsk ”asado”? Han är grillmästare.
Så när klockan närmade sig halv ett igår stod jag i grilloset bredvid spelaren som gjorde två mål när Argentina finalslog Holland i VM 1978 och blev turneringens skyttekung.
Såhär såg han ut då.
Såhär ser han ut nu, 55 år gammal. Han löptränar varje dag men röker som en borstbindare.
Och Kempes, som under VM jobbar för sydamerikanska ESPN, lyckades direkt få mig ur balans efter att jag sagt att jag tror Tyskland kommer slå Argentina i kvartsfinalen.
– För det svaret får du bara fettet som blir över…
Han menade förstås inte allvar. Jag fick äta kött som övriga gäster i sällskapet (tre uruguayaner, fyra argentinare, en mexikan) och lunchen var hur god som helst. Skämten haglade och gamla minnen återberättades.
Uruguayanerna erkände att det viktigaste för dem inte är att vinna VM-guld utan att gå längre än ”storebror” Argentina.
När vi väntade på efterrätten – pannkakor med dulce de leche – ville de absolut höra storyn bakom fotot på Zlatan Ibrahimovic och Gerard Piqué som spreds som en löpeld över världen för några månader sedan.
Jag fick förklara att det togs på parkeringsplatsen utanför Barcelonas presskonferenssal, och att det stod mängder med journalister och fotografer där bredvid DN-Anders som dock lyckades knäppa i exakt rätt ögonblick.
Piqué hade några minuter tidigare suttit inne på podiet för att presentera sin självbiografi, och lagkamraterna kom då in i salen för att visa sitt stöd. Alla applåderade utom den långe svensken som ibland verkar ge uttryck för sin humor/kärlek på ett lite annorlunda sätt…
—
Snart är det dags för de två första kvartsfinalerna.
Jag tror att Brasilien slår Holland. De ser så otroligt stabila ut bakåt.
Kvällens match är svårare att tippa. Ghana har sett något starkare ut i VM men uruguayanerna – med Forlán i spetsen – ger aldrig upp. Jag tror att Afrikas representant avgör i förlängningen.
Imorgon slår Spanien Paraguay och jag tror att cigarrökaren Maradona (kolla in det här klippet!) kommer få sona för att han envisas med att spela långsamme Martín Demichelis i försvaret (läs mittbackens påhopp på John Terry här!). Argentina kommer bergis att göra några mål men jag tror att Tyskland kommer kontra in fler.
Min argentinske vän Martín tror förstås liksom Mario Kempes att Argentina slår Tyskland.
– Jag vill möta Brasilien i finalen – men bara om vi vinner… Det skulle bli fullkomligt olidligt om de slår oss.