VM-bloggen

Ola Billger

Ola Billger

Fler stjärnor är på väg in på planen. Om ett dygn gör Cristiano Ronaldo entré i detta VM, och kanske kanske dyker också Didier Drogba upp när Elfenbenskusten möter Portugal.

Jag har svårt att se att den skakade Drogba faktiskt med i morgon, men: who knows?

Hursomhelst är han mannen på allas läppar i Port Elizabeth där matchen går. P-E som det kallas för är kallt. Det är blåsigt, det är en strand, det är en stor hamn.

Det är en strandpromenad där Indiska oceanen slår in. Är man sugen på att surfa går det också. Det kallas för The Windy City – och man fattar varför.

Detta är Sydafrikas Varberg.

I morgon får Sven-Göran Eriksson sin första dom här. Det är också därför som rätt många av de svenska journalisterna har samlats. SvD, SVT, TV4, Expressen, Aftonbladet. TT är på ingång och snart kommer väl DN – om de inte redan är här, har inte kollat – också för att lyssna på Svennis på presskonferensen som börjar 1845.

Man kan säga så här: Varberg-on-the Indian-Ocean är VM:s höjdpunkt hittills. Det kan blåsa orkan utanför presscentrat, jag bryr mig inte, det slår ändå gråa Johannesburg och alla trafikköer vilken dag som helst.

Här kan man promenera i lugn och ro och andas in havet.

Tio minuter efter att jag skrev det där kom det, tja inte en orkan, men en jättestorm där regnet fick tältduken ovanför presscentrat att skaka. Det blev omedelbart grisväder här i Varberg, men det är kanske för att det är vinter

Portugal har tränat och Portugal har talat. Om… Didier Drogba, mest.

Carlos Quieroz, portugisernas förbundskapten, försöker hålla kolla på den väldige ivorianen:

–      Vi följer vad som skrivs om Drogba och vi håller reda på vad som händer med Elfenbenskusten. Jag är ingen doktor, jag vet inte om han kan spela. Det är ett val som Mr Eriksson måste göra.

Helst ser han nog att Drogba inte är med, men lille spelfördelaren Deco som går mot sina sista matcher i för Portugal – han lägger av efter VM – vill gärna möta Drogba:

–      Jag har inte snackat med honom, men jag hoppas att Didier spelár mot oss. Han är en god vän, och det är bra om han är med på planen, säger Deco.

Såg Holland sänka Danmark alldeles nyss och är lite avundsjuk på Garå som var där.

Men det börjar bli tabbarnas VM. Simon Poulsens självmål var någonting i hästväg.

Fler bloggar